Poniżej zamieszczamy najciekawsze pytania nadesłane przez odwiedzających naszą stronę, wraz z odpowiedziami. Dziękujemy naszym Respondentom za współpracę w rozwijaniu niniejszego działu.


 
  Oboje z partnerem mieszkamy w mojej rodzinnej miejscowości i tu też będzie ślub. Goście z mojej strony w większości są miejscowi, natomiast goście narzeczonego pochodzą z jego rodzinnych stron, oddalonych o 100 km. Nasze wesele będzie niewielkie, ponieważ musimy liczyć się z kosztami. Moje pytanie brzmi: czy naszym obowiązkiem jest opłacenie zakwaterowania dla gości? To praktycznie połowa zaproszonych, a koszt byłby dla nas wysoki. Czy zapraszając należy wspomnieć, że nie opłacamy hotelu? Jak rozwiązać ten problem?
Opłacenie noclegów nie jest obowiązkiem Młodej Pary, aczkolwiek w naszej tradycji ślubnej zostało przyjęte niemalże za normę. Faktem jest, że koszty noclegów dla przyjezdnych gości poważnie zwiększają pulę wydatków. Można jednak znaleźć kompromisowe wyjście z sytuacji.

Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby zarezerwowanie przez Państwa odpowiedniej puli miejsc w pensjonacie/ hoteliku/ hostelu/ domu studenckim, który oferowałby przyzwoite warunki za rozsądną cenę. Dodatkowo, bukując większą ilość noclegów, można zapytać o specjalne upusty cenowe. Zapraszając gości, należałoby podać im dokładny adres wraz z mapką dojazdu do tego miejsca oraz informacją o cenie noclegu. Jeśli będzie ona umiarkowana, nikt nie powinien poczuć się urażony prośbą o indywidualne pokrycie kosztów noclegu. Koniecznie jednak trzeba uprzedzić o tym z jak największym wyprzedzeniem, aby umożliwić przyjezdnym odpowiednie zaplanowanie wydatków związanych z uczestnictwem w Państwa weselu.

Proponuję rozważyć jeszcze jedną koncepcję: być może część gości mieszkających w miejscowości, gdzie odbędzie się ślub, ma na tyle duże domy czy mieszkania, że zgodziłaby się użyczyć noclegu przyjezdnym. Poza korzyściami praktycznymi i finansowymi, takie rozwiązanie sprzyjałoby jednocześnie integracji Państwa rodzin i znajomych.

powrót
 
 
|
 
English